W dniu 20 maja 2023 r. delegacja kórnickiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, wzięła udział w kolejnym już V zlocie/zjeździe kół TPPW w m. Budzyń. Od dwóch lat jest to stare/nowe miasto.
Nasze środowisko reprezentowane było przez p. Prezes Dorotę Przybylską wraz z członkami Towarzystwa.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11:00 mszą św. koncelebrowaną przez kapelana TPPW o. paulina Eustachego Rakoczego oraz miejscowych i zaproszonych księży.
Msza odprawiana była na wzgórzu „Okręglik”, miejscu, w którym budzyńscy powstańcy zdobyli pojazd pancerny „EHRAHRD”. Obowiązki Gospodarza zjazdu pełnił Burmistrz Budzynia p. Marcin Sokołowski oraz p.Roman Grewling wiceprezes Oddziału Wielkopolskiego TPPW.

Po uroczystościach religijnych oddano salwę z broni maszynowej z odrestaurowanego pojazdu pancernego.
Następnie zebrani goście i poczty sztandarowe , reprezentujące Budzyń, Skoki, Chodzież, Opalenicę udały się do dawnej szkoły podstawowej, w której obecnie znajduje się „Izba Historii Ziemi Budzyńskiej”.

Na miejscu powitały nas stoiska wybranych towarzystw TPPW z Wielkopolski oraz obóz polowy grupy rekonstrukcyjnej z Budzynia. Można było obejrzeć i co ciekawe, wziąć do ręki świetnie utrzymane elementy wyposażenia i uzbrojenia wielkopolskich powstańców.
Ponadto przygotowany był wspaniały poczęstunek: kawa, herbata, ale przede wszystkim wyśmienity placek z kruszanką i owocami. Palce lizać (sam zjadłem 3 kawałki).

Jeśli placek nie zaspokoił czyjegoś „głodu”, czekała na wszystkich pyszna grochówka z kuchni polowej i oczywiście z solidną wkładką (pyszną kiełbachą).
W międzyczasie można było zwiedzać do woli wspomnianą „Izbę Historii…”
Podczas trwania zjazdu przygrywały kolejno orkiestry dęte z Chodzieży, Szamocina i oczywiście Budzynia.
Pełni wrażeń i zadowoleni z nawiązania nowych kontaktów wracaliśmy do Kórnika.

Marek Kaczmarek
Członek TPPW w Kórniku