Podczas tegorocznych Kórnickich Dni Nauki trwających od 19 do 21 września swój udział po raz pierwszy zaznaczyło Kórnickie Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Zorganizowaliśmy Rajd Szlakiem Pamięci Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość. Do udziału zaproszone zostały szkoły z terenu gminy Kórnik. Każda ze szkół wystawiła 10-osobowy zespół uczniów pod opieką nauczyciela. Rajd wiódł od Pomnika Powstańców Wielkopolskich przez Dziećmierowo, Leśnictwo Drapałka, Pomnik Ofiar czasów stalinowskich w Lesie Drapałka a kończył się w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie.

Podczas rajdu, na podstawie odnalezionych kodów QR i wprowadzeniu ich w telefony komórkowe, uczestnicy zapoznali się z historią mijanych miejsc w szczególności zaś o 13 powstańcach wielkopolskich pochodzących z Dziećmierowa, o uczestnikach ruchu oporu działających na terenie Kórnika, Dziećmierowa, Dachowy, Robakowa z okresu II wojny światowej, dla których Leśniczówka Drapałka była miejscem spotkań i punktem kontaktowym pod kryptonimem „Placówka Topola”. Kolejne miejsce to Pomnik ofiar ponurych czasów stalinizmu znajdujący się w Lesie Drapałka. W latach 1946- 1948 wykonywano tam potajemnie wyroki śmierci na skazanych przez powojenne władze komunistyczne w fikcyjnych procesach.

Zakończenie rajdu nastąpiło w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie, gdzie drużyny uczestniczące w rajdzie prezentowały wcześniej przygotowane swoje prace graficzne związane z tematyką rajdu oraz dokonano jego podsumowania przez organizatorów. Dyrektorzy kórnickich szkół bardzo pozytywnie ocenili naszą inicjatywę, jednocześnie zwracając się do organizatorów o kontynuowanie tej inicjatywy. Organizatorami tego rajdu było Kórnickie Koło TPPW 1918/1919, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie oraz Urząd Miasta i Gminy w Kórniku Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani smaczną grochówką przygotowaną przez szkolną stołówkę. Uroczystość zakończono odśpiewaniem „Nie rzucim Ziemi skąd nasz Ród”