Jak co roku, uroczyście obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Również w tym roku w 106 rocznicę tego wiekopomnego Powstania Wielkopolskiego rozpoczęliśmy przy kórnickim pomniku, gdzie oddaliśmy hołd naszym kórnickim zwycięzcom.

Następnego dnia 28.XII.2024 r. w godzinach rannych, grupa członków koła TPPW 1918/1919 w Kórniku, udała się z innymi przedstawicielami wielkopolskich kół oraz władzami samorządowymi Urzędu Marszałkowskiego na czele z Markiem Woźniakiem do Warszawy.

18 już obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich, odprawioną w kościele Ojców Dominikanów przy ulicy Freta. Asystowało 14 pocztów sztandarowych z Wielkopolski. Następnie udano się pod Grób Nieznanego Żołnierza. Gospodarz uroczystości marszałek Województwa Wielkopolskiego pan Marek Woźniak zwrócił uwagę na znaczenie tego Powstania:

„…Powstańcy przynieśli wolność Wielkopolsce, ale także wspierali inne regiony. Walczyli pod Lwowem, wspierali Powstańców Śląskich i stanowili ważny element armii polskiej, która zwyciężyła w wojnie z bolszewikami…”

Jednocześnie podkreślił, że wielkim osiągnięciem minionych lat było ustanowienie tego dnia przez Sejm, „Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego”. Następnie odczytano Apel Pamięci, po czym delegacje reprezentujące władze państwowe, samorządowe oraz różne instytucje publiczne złożyły kwiaty. Prócz władz centralnych, wojewódzkich, wojskowych licznie wzięły udział delegacje szkół, stowarzyszeń oraz kół TPPW z województwa wielkopolskiego.

Obchody zakończyły się na Wojskowych Powązkach, gdzie oddano hołd w asyście harcerek i harcerzy przy kwaterach powstańców śląskich i wielkopolskich oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. Marszałek Marek Woźniak złożył także kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na tzw. Łączce, miejscu pamięci o ofiarach reżimu komunistycznego.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

Warto przypomnieć, że gospodarzem uroczystości był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a współorganizatorem „Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”.

Po zakończonych uroczystościach, delegacje udały się do autokarów i zanim wyruszyliśmy w drogę powrotną, zostaliśmy poczęstowani gorącym posiłkiem w restauracji „Róża Wiatrów” w Warszawie. Potem czekała nas blisko 4-godzinna jazda do Poznania, a naszą delegację jeszcze do Kórnika.

Marek Kaczmarek
członek Koła TPPW w Kórniku

fot. Wojciech Zimniak