Dziećmierowo Dworcowa
Krzyż przydrożny

Idąc ul. Dworcową w Dziećmierowie, zatrzymujemy się przy krzyżu metalowym. Jego początki sięgają okresu międzywojennego (1920–1939). Był to kuty w metalu krzyż w bardzo ozdobnej formie, ufundowany przez rodzinę Błaszkowiaków z Robakowa. Zniszczony przez Niemców w 1939 r., odbudowany w roku 1950 przez Józefa Klemensa Powstańca Wielkopolskiego z Dziećmierowa. Jego dom rodzinny postawiony w 1911 r. przy ul. Dworcowej zamieszkują do dzisiaj jego potomkowie (wnuk z rodziną). Kolejne krzyże w tym miejscu po zniszczeniach atmosferycznych (silne wichury) to rok 1977 i 1999.Tabliczka z datami na tylnej ścianie krzyża. Podczas ostatniej wymiany krzyża umieszczono pod nim kapsułę czasu, w której zawarto wszystkie informacje dotyczące historii krzyża, ale również historii wsi i jej mieszkańców.

Do roku 1975 na wysokości tego krzyża przebiegała granica pomiędzy Kórnikiem a Dziećmierowem. W związku z budową trasy katowickiej granice Dziećmierowa przesunięto do wysokości dzisiejszego wjazdu do tunelu pod trasą katowicką.

Kierujemy się dalej ul. Dworcową w Dziećmierowie, aż do przystanku autobusowego w pobliżu ul. Słonecznej. Tam odnajdujemy kolejny kod QR.

Krzyż przydrożny w Dziećmierowie ul. Dworcowa.
Tabliczka informacyjna z datami na tylnej stronie krzyża.